DNY SVÍČKUJ! -15% off s kódem: DNYSVICKUJ. Platí jen do 22. 4.

Kouzelné vůně podle ročních období, jenž vám přičarují dobrou náladu

Asi nikoho nepřekvapí, že na každé období v roce se hodí jiná vůně. Stejně jako dokáže dostatek slunečního svitu ovlivnit nejen naši náladu, ale také podpořit imunitu, každé roční období si nese svou vlastní emoci a vůni, kterou s ním máme spojenou. A nejedná se pouze o cykly probíhající v přírodě, ale také o typické počasí nebo tradice, které máme s daným obdobím spojené. 

Pro jaro je typické probouzení přírody k životu, rodí se mláďata, vše se začíná zelenat. Svěží citrusové vůně nebo květinové vůně jsou sázkou na jistotu.

 

 

 

Léto je plné slunce, tepla, vodních sportů a radovánek, pikniků v trávě. Obvykle máme dostatek vitamínu D a celkově je naše nálada stálejší, dny jsou delší, člověk rád sáhne po exotických vůních, po ovocných tónech nebo lehkých citrusech.

Podzimní čas je obdobím, kdy se krátí dny, začíná být chladněji, už nejsme tolik nabití ze slunečních paprsků. Více času trávíme doma a vůně těžknou. Proti lehkosti jara a léta je nám příjemná kořeněná nebo dřevitá vůně.
Zimní sezóna je plná pečení cukroví a s ním spojení s vůní typicky vánočního koření. Pijeme svařené víno, všude je cítit skořice a vanilka. Prohříváme se zázvorovým čajem s citronem a jsme rádi zachumlaní pod peřinou, kde sledujeme pohádky a uždibujeme jablečný štrúdl.

 

Jak výběr vůně ovlivňuje psychiku? 

Dávno pryč jsou doby, kdy byly éterické oleje pouze doménou domácností. Dnes je najdete také v porodnicích, psychiatrických klinikách nebo v pečovatelských domech. Vůně totiž mohou velmi ovlivňovat to, jak se cítíme a byla by škoda toho nevyužít. 

Narozdíl od našich smyslů jako jsou třeba zrak nebo sluch se totiž vůně v okamžiku, kdy se nadechneme, ihned přenášejí ze zadní části nosu, kde jsou smyslové buňky, skrze vzruchy do té části mozku, která zpracovává emoce. A v tom tkví celé kouzlo. Můžeme tak okamžitě cítit emoce pozitivní, ale i negativní. Nálada se nám změní k lepšímu, nebo naopak stoupne hladina stresu.

 

 

Svíčky jako štít proti hmyzu i skvělý psychoterapeut

Teď v parných dnech, kdy obvykle spíme s okny dokořán, trávíme dlouhé večery na terase nebo balkóně, vám všemi deseti můžeme doporučit naše svíčky s vůni meduňky a citronely nebo svíčku s vůní levandule. Kromě toho, že se dokonale uvolníte a zrelaxujete, vyhnete se náletům bodavého hmyzu. Pokud byste si doma přeci jen raději rozvoněli květinové tóny a sladší vůně, máme pro vás zaručené tipy. Jasmín vás možná neochrání před nálety komárů, ale díky jeho antidepresivním a afrodiziakálním účinkům budete mít postaráno o klidný večer plný pozitivních emocí. 

 

 

Jemná a nevtíravá kdoule s mandlí vás zaručeně zklidní a umožní vám příjemně relaxovat i ve dnech, které nejsou úplně zalité sluncem. Smyslnost a dokonalou romantickou atmosféru při večeři s drahou polovičkou dodá příjemná květinová vůně s kořeněnými podtóny růže a vanilky.

 

ZPRACOVALA: Kateřina Staňková

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz