Dopřejte si během adventu voňavý relax a nalaďte se na Vánoce

Podzim je obdobím melancholickým, kdy se příroda chystá k odpočinku, stromy snižují svou aktivitu, a tak si můžeme užívat nádhernou podívanou v podobě tisíce a jedné barvy. Dny se sice zkracují, ale o to více světla se rozsvěcuje doma. Svíčky se zapalují ve velkém, častěji používáme svícny, s blížícími se Vánocemi pak kupujeme či vyrábíme adventní věnce a vše završí svítící vánoční stromečky.

Svíčky a obecně tradice světla, které nám zpříjemňuje sychravé večery i sváteční chvíle, sahají mnohem hlouběji do historie. V antických chrámech ještě neznali svíčky, ale používali šňůry ze lnu napuštěné smolou a včelím voskem. Ty měli Řekové a Římané ponořené v nádobách s olejem. 

 

V dobách pronásledování křesťanů se svíčky podobné tomu, jak je známe dnes, používaly při tajných bohoslužbách. Rozhodně tehdy ale nebyly běžně v domácnostech a jejich cena byla poměrně vysoká. Jak plynul čas, začalo se světlo svíčky využívat v době adventu, který je významným obdobím církevního roku. 

 

Víte, proč je motiv světla zastoupen snad ve všem týkajícím se oslavy Vánoc? Mnoho našich tradic a svátků má totiž svůj prapůvod v křesťanství. Křesťané slaví narození Ježíše Krista, který je přirovnáván ke světlu, které nelze vidět očima, ale musíte se dívat především srdcem. Svíčky ale zapalovali už dávno předtím i staří Keltové.

 

Dnes už se ale nespokojíme jen se světlem svíčky, dekorace v podobě světélek jsou dnes již téměř nutností. Světýlka zkrášlují pouliční lampy, jsou zavěšena v obchodních domech a doma si na stromeček dá svíčku málokdo. A kdo že byl průkopníkem a jako první ve svém domě v New Yorku použil světelný řetěz omotaný kolem vánočního stromečku? Byl to zaměstnanec Thomase Alvy Edisona :-). Rozsvěcování stromečku bylo tehdy velkou událostí a přítomni byli jeho známí, ale i novináři. Lidé pak tento nápad vítali s nadšením, protože jim přišel podstatně bezpečnější než stromeček osvětlený zapálenou svíčkou. 

 

Ale vzhledem k tomu, že svíčka vyzařuje teplé světlo, a všichni máme jakési povědomí o neblahém vlivu modrého světla na náš spánek a zdraví obecně, určitě vám doporučíme se na zimu zásobit. Svíčku nevěšte na stromeček, ale pěkně jí udělejte místečko na stole, komodě či v polici. Kromě příjemného tlumeného světla si můžete vychutnat také vůni, která k našim svíčkám neodmyslitelně patří.

 

Atmosféru Vánoc, klidu a domácí pohody vám navodí svíčka Tichá noc, která se stala naším bestsellerem. Vůně svíčky je plná skořice, hřebíčku a citrusů. Potěší všechny vaše smysly a vtáhne vás do vánoční nálady.

Jestliže toužíte po pravém kouzlu zimy a Vánoc, zapalte si doma svíčku Kouzlo zimy. Na Vánoce vás naladí vůně skořice, hřebíčku a badyánu se špetkou vanilky.

 

Nasládlá a kořeněná vůně Vanilky a hřebíčku je ideální volbou zejména pro zimní období. Vanilka se vyznačuje příznivými účinky na psychiku, pomáhá proti úzkosti, psychickému napětí, nespavosti, uklidňuje a uvolňuje. Kromě navození dobré nálady vás omámí i svými afrodiziakálními účinky. Hřebíček vás prohřeje a dodá sebevědomí a jistotu. 

Pokud máte radši ovocné tóny, ale o vánoční atmosféru se nechcete ochudit, pak si zapalte Pomeranč a skořici. Budete okouzleni kořeněnou a příjemně nasládlou vůní a povzbuzující a antiseptické účinky vám dodají energii, která je v zimních měsících potřeba.

 

Pro milovníky jednodruhových vůní je skvělý samostatný Pomeranč či Vanilka. Mírně sladká a povznášející vůně pomeranče vám přinese klid a pomůže k lepšímu spánku. Neuděláte s ním chybu, ať už bude hořet ve vašem obýváku, kanceláři nebo na bezpečném místě u dětí v pokojíčku. Jestli máte strach ze silně sladké vůně vanilky, tak vás uklidníme. Pravá přírodní vanilka rozhodně nevoní tak přehnaně jako její syntetické náhražky. Postará se o vaši dobrou náladu a působí také jako afrodiziakum.

 

Máte před sebou důležitou zkoušku nebo uzávěrku v práci? Se zlepšením koncentrace a posílením psychické odolnosti vám pomůže Pačuli a zázvor. Kombinace klidné a zemité pačuli s lehce pikantním zázvorem je naprosto dokonalá. Perfektně také uleví při bolestech hlavy a celkově zahřeje.

 

Všechny kouzelné vůně, které u nás najdete, jsou ukryty v krásném skleněném obalu s nádhernou kresbou na víčku. Stanou se tak originálním dárkem na Vánoce, ale díky pestrosti vůní také kdykoli během roku.

 

 

 

ZPRACOVALA: Kateřina Staňková

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz