DNY SVÍČKUJ! -15% off s kódem: DNYSVICKUJ. Platí jen do 22. 4.

Jak pomoci přírodě? Poradíme!

S příchodem jara se před námi otevírá nová etapa, přichází naděje na lepší zítřky, ze sluníčka čerpáme energii – a tu je třeba smysluplně využít! Máme rády přírodu a kreativní tvorbu, a tak jsme se rozhodly stát součástí projektu Sázíme Česko. Co je totiž víc kreativního než příroda sama? 

 

Každý strom, který díky tomuto projektu společně zasadíme, může přispět k očistě vzduchu, snížení emisí oxidu uhličitého, zlepšení kvality půdy, ale mnoho dalšího. Kromě výše zmíněného je skvělé to, že spojuje. Spojuje všechny lidi, kterým není ničení planety jedno. A i když se bude zdát, že “pár” stromů těžko spasí svět, podívejte se na to z druhé strany. Všechny ty velké změny vznikají postupně. A jak řekl moudrý Edmund Burke: „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“ Tak co, jdete do toho s námi? Kdy jindy budete mít příležitost zasadit strom a přitom si ani ruce nezašpinit od hlíny?! :-)

 

Pro přírodu ale můžeme udělat daleko víc. Aktuálně společností rezonuje téma udržitelnosti, slow fashion a snaha o zužitkování čehokoliv do posledního drobečku. Proč? Protože nechceme tvořit více odpadu, protože je fajn využít věci způsobem, který je hravý, kreativní a navíc prospěje dobré věci. 

 

Proměňte prázdné skleničky ve stylovou dekoraci

Se slzou v oku pozorujete plápolající plamínek jedné z vašich oblíbených svíček, které jsme pro vás s láskou vyrobily,  a připravujete se na to, že nic nehoří věčně. Vosk je pryč, co teď? Skleničky vám mohou sloužit dále na mnoho způsobů. Můžete je jednoduše přeměnit na stylové a praktické dekorativní sklenice, ve kterých lze skladovat koření, sušenky, bonbóny, šperky nebo drobnosti v kanceláři.

 

Skleničky z větších svíček můžete využít jako květináče nebo malé vázičky. Naprosto úchvatně by se vyjímaly jako dekorace na svatbě v boho stylu. Když do skleničky dáte čajovou svíčku, získáte příjemné tlumené světlo, které přímo vybízí k romantickým chvilkám.

 

Ekologické prostředky v domácnosti šetrné k přírodě

Aby měla vaše podlaha, okno nebo vlasy lesk jako blesk, není třeba používat běžné prostředky, které často obsahují škodlivé chemikálie a zatěžují nejen vaše zdraví, ale i přírodu. Na sítích najdete spoustu návodů, jak můžete využít doma dostupné suroviny jako například ocet, sodu bikarbonu nebo citronovou šťávu k úklidu a k dezinfekci domácnosti. Tyto přírodní prostředky jsou levné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Pokud vás kariéra alchymisty neláká, existuje spousta obchodů specializujících se na ekologické prostředky a šampón na vlasy, který neuškodí žádné rybce ani rostlině, vyrobí za vás.

 

Když méně znamená více

Každý krok, který uděláme ve prospěch ochrany přírody a udržitelnosti, může (a troufáme si říct, že bude) mít pozitivní dopad na naše životní prostředí. Můžeme se například snažit minimalizovat množství odpadu, recyklovat odpad, šetřit energií a vodou, omezit spotřebu plastů a hledat ve svém okolí bezobalové prodejny, nakupovat místní a sezónní potraviny a místo cesty autem si dopřát zdravotní procházku nebo jet autobusem. Fantazii se meze nekladou.

 

Velký rozdíl je také v materiálech, které se používají k výrobě oblečení. Některé představují pro planetu větší zátěž než jiné. Ideální je nakupovat u lokálních firem, které šijí své módní kousky z biologicky odbouratelných materiálů jako je bavlna, konopí nebo třeba len. V dnešní nelehké době se může zdát vyšší cena takových kousků jako překážka, ale pokud se podíváte pod povrch, zjistíte, že opak je pravdou. Budeme-li nakupovat kvalitní zboží, vydrží nám daleko déle než oblečení z módních řetězců. I po stém vyprání bude takový kousek vypadat stále pěkně a za rozumnou cenu se bude dát třeba i prodat v případě, že zatoužíte po obměně šatníku. 

 

Zároveň s kvalitou materiálu je fajn se zamyslet nad tím, zda kupujeme jen to, co opravdu potřebujeme. To je totiž přesně to, o čem ve skutečnosti je udržitelnost. A udržitelnost jde ruku v ruce s minimalismem. Možná byste byli sami překvapeni, jak málo toho k životu vlastně potřebujeme. 

 

Není nutné změnit svůj život od podlahy. Úplně postačí malé krůčky, které vás nijak neomezí, ale přírodě neskutečně pomohou. Svět nezměníme, ale se změnami můžeme začít tam, kde na to nejsme krátcí – u sebe.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz